Zmiany w prawie w 2024 r.

Początek nowego roku to nie tylko czas odpoczynku po świętach czy sylwestrowej zabawie ale też czas wielu zmian w polskim prawie. Warto się z nimi zapoznać💡💡💡

1️⃣ Podwyżka wynagrodzenia minimalnego – od 1 stycznia wynagrodzenie minimalne wynosi 4242 zł brutto (3 221,98 zł netto), stawka godzinowa wzrosła natomiast do 27,70 zł. Kolejna podwyżka obowiązywać będzie od 1 lipca — wynagrodzenie minimalne osiągnie wówczas poziom 4300 zł (3 261,53 zł netto), a stawka godzinowa 28,10 zł.

2️⃣ Od 1 stycznia w życie wszedł w życie głośno komentowany zakaz sprzedaży napojów energetycznym dzieciom i młodzieży do 18 roku życia. W związku z tym tego typu napoje znikną ze sklepików szkolnych oraz automatów. Ich sprzedaż będzie wyglądać podobnie jak w przypadku alkoholu czy papierosów, konieczne będzie okazanie dokumentu potwierdzającego wiek klienta.

3️⃣ Świadczenie 500+ zostaje podwyższone do 800+. Podwyżka świadczenia jest automatyczna, beneficjenci nie muszą więc składać żadnych dodatkowych wniosków.

4️⃣ „Podatek od plastiku” – nową daninę wprowadzono po to, aby ograniczyć zużycie tworzyw sztucznych, które w coraz większym stopniu zanieczyszczają środowisko. Za zakupy czy jedzenie na wynos będziemy płacić więcej, a dopłata wynosi 0,20 zł w przypadku kubków na napoje oraz 0,25 zł w przypadku pojemników na żywność (np. typu fast food).

5️⃣ Od 14 marca 2024 roku nietrzeźwi kierowcy będą mogli stracić pojazd. Konfiskata będzie dotyczyć tylko własności sprawcy wypadku. Konfiskata nastąpi w dwóch przypadkach: mając co najmniej 1,5 promila w momencie zatrzymania lub mając co najmniej 1 promil przy spowodowaniu wypadku. Sąd będzie mógł orzec przepadek samochodu, gdy sprawca wypadku będzie miał od 0,5 do 1 promila.

6️⃣ Obowiązkowe wystawianie faktur w KSeF – od 1 lipca 2024 r. przedsiębiorcy obowiązkowo będą musieli wystawiać faktury ustrukturyzowane. Nie będzie możliwości wystawiania faktur w formie papierowej, ani elektronicznej w obecnym kształcie.

7️⃣ Od 1 stycznia 2024 r. zniknie obowiązek zgłoszenia nabycia pojazdu w starostwie. Od tej pory właściciele samochodów będą mieli jedynie obowiązek jego przerejestrowania. Na złożenie wniosku przewidziano 30 dni od dnia nabycia. W innym wypadku posypią się kary, nawet do 1 tys. zł, jeżeli wniosek nie zostanie złożony w ciągu 180 dni. W mocy pozostaje obowiązek zawiadomienia starosty o zbyciu auta przez dotychczasowego właściciela.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *